Hur en adelsman bör tala. Två litterära förslag från 1658 och 1780
Mats Malm, professor i litteraturvetenskap, ledamot av Svenska Akademien
Språk och identitet är en central knutpunkt för det tidigmoderna Sverige. Georg Stiernhielms dikt Hercules från 1658 var en tidig poetisk utredning av hur en svensk adelsman bör leva och handla – det som brukar undgå läsare är att Stiernhielm också ger en vägledning för hur adelsmannen bör tala. När Hans Gustaf Rålamb ett sekel senare skriver en roman om en ung adelsmans äventyr har han nya bud på hur en adelsman bör tala – och idealen närapå omvända. Med dem som utgångspunkt följer föredraget en linje i den tidiga svenska självförståelsen.
Fri entré, men förboka gärna via länken nedan för att säkra din plats. Föranmälan stänger tre timmar före evenemangets starttid. Därefter sker insläpp i mån av plats. Riddarhussalen rymmer många åhörare och det blir sällan helt fullsatt.
Fribiljetterna släpps den 17 september! Anmälningslänk publiceras här.
Portarna och serveringen öppnar kl. 16.30.
Föredrag kl. 18.00–19.00.
Servering och mingel innan och efter föredraget.
Mat & Dryck
Riddarhusets festvåning erbjuder ett härligt utbud av dryck och smörrebröd i samband med detta evenemang.
Med reservation för ändringar.
Föreläsningsprogrammet under hela jubileumsåret 2026 uppehåller sig kring fem teman under Riddarhusets devis Arte et Marte. Arte är konst, litteratur, musik och vetenskap, det som formar människors liv och tankar. Marte rymmer inte enbart krig, utan också politik, nyadling, sociala förändringar och de processer som skapar och omskapar det svenska samhället.

Georg Stiernhielm.


